newsy
muza
historia
skład
instrumentarium
foty
kontakt
raider
yerba mate
księga gości
linki

Akademia Muzyczna 2001

Yerba i Huun-Huur-Tu

Masala

 

Ważniejsze wydarzenia w historii Yerba Mater:

2001
Na przełomie wiosny i lata, w czasoprzestrzeni bliżej nieokreślonej, przyroda i yerba mate swoimi ożywczymi siłami pobudzają do działania trzech niezmordowanie improwizujących muzyków (Raf, Bart i Cierlik), zafascynowanych poznawaniem brzmienia swoich nowych, egzotycznych instrumentów - sazu, sarangi i sitaru. Wkrótce do grupy dołącza Seba,
a instrumentarium poszerza się o flet i sopiłkę, pozostali zaś sięgają po inne instrumenty - ud, lirę korbową i wiolonczelę. W sierpniu pierwsze utwory zostały zarejestrowane w studiu Akademii Muzycznej. Jesienią do zespołu dochodzi Ania, Luka, a pod koniec roku Hubert.

2002
Yerba Mater gra m.in. na Mariensztacie w ramach imprezy "Tydzień Wielu Kutur", na Agrykoli - "Dzień Uchodźcy", w Ursusie jako support Zespołu Domu Seniora, w Czeremsze na Festiwalu Muzyki Folkowej oraz w Teatrze Academia na Pradze. Z Yerbą występuje wówczas Asia "Azja" Furmańska (obecnie wokalistka Ogrodów Alamaut) oraz Milena Machczyńska.
Wiosną zespół rozpoczyna współpracę ze "Studnią O"- teatrem opowiadaczy historii.
30. 07 rodzi się Yerbuś - Kosma Sindbad Mamiński, pierwsze i jak na razie jedyne dziecko (w) Yerba Mater
We wrześniu Yerba występuje w ponad 70 szkolnych audycjach poświęconych muzyce Indii.
W listopadzie w Studio Buffo powstaje płyta z muzyką przeznaczoną do celów medytacyjnych - "Meditation"

2003
Koncerty m. in. na Dworze Artusa w Toruniu, na Festiwalu Instrumentów Dziwnych i imprezie "Sąsiedzi dla Sąsiadów" w Warszawie, na Festiwalu Kultury Alternatywnej w Dobrym Mieście, na festiwalu Orient Lublin, oraz w warszawskim kinie Iluzjon przy okazji I- go Święta Niemego Kina ( akompaniament do animacji Emila Cohla).
Początek działalności klubowo-chill-outowej w ramach imprez Arabski Pępek oraz Masala Party.
6. 04. Yerba Mater zdobywa pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Dzięki festiwalowi zespół zostaje zauważony przez Krzesimira Dębskiego, który umieszcza alikwotowy śpiew członków Yerby na ścieżce dźwiękowej do filmu "Stara Baśń". Również Maria i Jerzy Pomianowscy zainteresowali się muzyką Yerba Mater. Zaowocowało to bliższą współpracą na wielu frontach, a przede wszystkim edukacją muzyczną co poniektórych Yerbowców.
W sierpniu Yerba bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu, przyczyniając się do ożywienia atmosfery festiwalowego klubu.
W listopadzie Yerba Mater spotyka się z muzykami Huun-Huur-Tu, którzy po zakończeniu trasy koncertowej po Polsce, przyjeżdżają do Międzylesia (miejsce prób Y. M) i przeprowadzają, specjalnie dla Yerby, warsztaty śpiewu gardłowego.

2004
Koncert na Festiwalu "Dzieci Tybetu" we Wrocławiu
Spotkanie z Julią i Siergiejem Charkow z Republiki Chakaskiej - warsztaty śpiewu gardłowego
Yerba Mater bierze udział w nagraniu płyty Masala Sound System
Koncert "pod aniołem" w Toruniu oraz w CK Zamek w Poznaniu
W lipcu, dzięki zaproszeniu Instytutu Polskiego na Ukrainie, Yerba daje pierwsze koncerty poza granicami kraju - na festiwalu muzyki etnicznej w Szeszorach oraz w klubie "Lalka" we Lwowie.