newsy
muza
historia
skład
instrumentarium
foty
kontakt
raider
yerba mate
księga gości
linki

Tanpura ( tambura, tanpuraa) - instrument basowy używany w klasycznej muzyce Północnych Indii. Istnieją dwie odmiany tego instrumentu : tanpura żeńska (duża i wypukła), która zazwyczaj akompaniuje wokalistom, oraz tanpura męska (mała i płaska) zazwyczaj towarzysząca zespołom instrumentalnym. Często wykorzystuje się dwie tanpury jednocześnie.
Nazwa instrumentu najprawdopodobniej pochodzi od słowa "toombaa", co oznacza tykwę, z której zrobiony jest korpus tanpury.
Jest to instrument czterostrunowy, choć zdarza się, że strun jest 5, 6 lub 7. Struny oparte są o mostek z kości słoniowej. Między struną a mostkiem umieszcza się jedwabne nitki, aby uzyskać bardziej rozciągnięte i aliwkotowe brzmienie (przez muzyków Yerba Mater zwane zjongiem). Na tanpurze gra się w pozycji siedzącej, opierając ją o ramię. Dźwięk wydobywa się potrącając delikatnie struny.
Instrument strojony jest w zależności od skali - zazwyczaj jest to Pa/Sa/Sa/Sa lub Ma/Sa/Sa/Sa. (Sa - pierwszy dźwięk w skali, Ma - czwarty, Pa - piąty)
Najlepsze tanpury pochodzą z Miraj, Kalkuty i Banaresu.